Недержавний пенсійний фонд (НПФ) - юридична особа, створена відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства) та працює виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшою їх виплатою при виході на пенсію таких учасників.
НПФ називається «недержавним» не тому, що функціонує поза межами держави або державі немає до нього діла, а тому, що уряд країни не має права жодним чином використовувати кошти такого фонду (на відміну від Пенсійного фонду України та інших державних фондів).
В деяких країнах такі пенсійні фонди називаються неурядовими або приватними.
Працююча зараз в Україні солідарна пенсійна система не може забезпечити ту пенсію, на яку ви розраховуєте та гідне життя після завершення трудової діяльності. Ті кошти, які ваш роботодавець, або ви як ФОП перераховуєте до Пенсійного фонду України (ПФУ) не відкладаються на вашу майбутню пенсію.
З цих грошей виплачуються пенсії сьогоднішніх пенсіонерів. А гроші на вашу пенсію будуть відраховувати з податків людей, які будуть працювати у ті роки, коли ви вийдете на пенсію. Вже зараз ПФУ має дефіцит коштів та щорічно дотується урядом України. Цей дефіцит і надалі буде рости, бо кількість працюючих людей щорічно зменшується, а пенсіонерів збільшується.
Більше про те як працює солідарна пенсійна система, та чому у вас скоріш за все взагалі не буде пенсії дивіться у нашому відео.
Недержавні пенсійні фонди не тільки накопичують гроші на індивідуальних пенсійних рахунках вкладників. Вони мають право інвестувати ці гроші, щоб отримати додатковий дохід, який розподіляється між усіма учасниками фонду. Для захисту учасників НПФ та їх грошей уряд України разом із іностранними фахівцями розробили законодавство, яке регулює діяльність таких фондів.
Сам фонд не може розпоряджатись активами учасників, для цього він зобов’язаний найняти кваліфікованих посередників, які мають відповідні ліцензії від держави.
Така модель НПФ унеможливлює безпосередній доступ засновників і ради фонду, а також осіб, що надають йому послуги, до пенсійних коштів та зловживання ними. Крім того, фонд не може бути визнаний банкрутом. У разі припинення діяльності фонду, його активи автоматично передаються в управління іншому фонду.
Учасник НПФ - фізична особа, на користь якої здійснюються внески до пенсійного фонду та яка має право на отримання пенсійних виплат. Учасниками відкритого фонду можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства (п.1 ст.7 Закону).
Щоб стати учасником НПФ потрібно надати паспортні дані та індивідуальний номер платника податків. Для вас підготують пенсійний контракт, після підписання якого, на вашу користь відкриють індивідуальний пенсійний рахунок та повідомлять реквізити для сплати пенсійних внесків.
Вкладник недержавного пенсійного фонду - особа, яка сплачує пенсійні внески на користь учасника фонду. Вкладником відкритого фонду може бути сам учасник фонду, подружжя, діти, батьки, роботодавець учасника фонду або професійне об’єднання, членом якого є учасник фонду (п.1 ст.7 Закону)
Якщо вкладником буде інша особа, ніж учасник, треба надати паспортні дані та індивідуальний номер платника податків вкладника та людини на користь якої відкривається пенсійний рахунок.
Якщо ж вкладником на користь учасника буде юридична особа (роботодавець або профспілка учасника), то такій особі слід звернутись до фонду за консультацією під час якої їй допоможуть з відкриттям рахунку.
Ні, необов’язково, якщо вас влаштовує рівень пенсій нинішніх пенсіонерів. У 2019 році мінімальна виплата після 30-35 років сплати внесків складає 1564 грн, а середня пенсія на рівні 2600 грн.
Якщо ж ви вважаєте такий рівень життя неприйнятним для себе або не бажаєте у майбутньому жити на прожитковий мінімум, вам варто замислитись про недержавне пенсійне забезпечення, як додаткове джерело пенсійних виплат.
Ні. Проте перевагою для вас буде отримання недержавної пенсії додатково до обов’язкової державної.
Жодним чином не вплине. Згідно п.6. ст.61 Закону пенсійні виплати з НПФ здійснюються незалежно від отримання виплат за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням або з інших джерел.
Більше того, виплати з НПФ можуть розпочинатись навіть за 10 років до настання встановленого державою пенсійного віку. Тобто, ви можете за 10 років до настання пенсійного віку почати отримувати виплати з НПФ, а в 60 років ще й доповнити їх виплатами з ПФУ. При цьому ви буде отримувати одночасно дві пенсії (з ПФУ та з НПФ).
На відміну від внесків в ПФУ і сплачених податків, ваші пенсійні накопичення в НПФ належать виключно вам і підлягають спадкуванню за законом або заповітом.
Ні, не вважається, незалежно від того працюєте ви чи ні, на розмір пенсійних виплат з НПФ це жодним чином не впливатиме.
Так. Фізична особа може бути учасником кількох НПФ за власним вибором та оформити пенсію в кожному з них або в будь-який момент за власним бажанням перевести всі належні їй накопичення до іншого (інших) НПФ.
Так, вкладник НПФ може укласти пенсійні контракти з декількома НПФ і сплачувати до них кошти на користь фізичної особи (тобто, учасника фонду), зазначеної в пенсійних контрактах.
Так. Учасник НПФ має право в будь-який момент на власний розсуд відмовитись від участі в НПФ або припинити, а потім поновити, сплату пенсійних внесків до НПФ без втрат всіх або частини пенсійних накопичень. Жодних штрафних санкцій з боку фінансових установ або фіскальних органів до такого учасника не може бути застосовано згідно законодавства.
Більше того, згідно п.3, ст.7 Закону пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду (тобто, сплачені на його користь пенсійні внески та розподілений прибуток від інвестування цих внесків), є власністю такого учасника. Так само, без будь-яких наслідків, учасник може розірвати пенсійний контракт з НПФ і перевести свої пенсійні кошти до іншого фонду.
Ставити вкладником недержавного пенсійного фонду рекомендується як можна раніше, у американській культурі наприклад вважається самим правильним починати накопичувати на пенсію майже з першої зарплати.
Чим раніше ви розпочнете сплату внесків до НПФ, тим меншою може бути сума щомісячного внеску, а інвестиційний дохід більшим.
На відміну від державного Пенсійного фонду, куди ви сплачуєте внески весь період трудової діяльності (навіть, якщо будете працюючим пенсіонером) і не можете ними скористатись до настання пенсійного віку, сума накопичень в НПФ є вашою приватною власністю. Ви маєте право і можете без проблем забрати їх при виїзді з країни назавжди, заповідати нащадкам, оплатити лікування, призначити собі пенсію за 10 років до настання пенсійного віку, тощо.
Так. На це є кілька вагомих причин:
Можна, за умов, визначених ст. 65 Закону:
Просто так отримати всю суму або половину накопичень можно тільки за умов, визначених ст. 65 Закону:
Скористатися пенсійними накопиченнями до настання пенсійного віку можно тільки за умов, визначених ст. 65 Закону:
Ці кошти будуть і надалі належати йому як приватна власність. Згідно п.2 ст.7 Закону учасник відкритого НПФ має право залишатися його учасником у разі припинення здійснення пенсійних внесків на його користь.
На цю суму продовжується нарахування інвестиційного доходу, незалежно від того, чи перестали надходити внески на рахунок учасника чи почав учасник отримувати пенсію тощо.
Не може. Згідно Закону накопичені пенсійні кошти в сумі розміру пенсійних внесків, що сплачені вкладниками на користь учасника фонду, та розподіленого на його користь прибутку пенсійного фонду, є власністю учасника, якою він розпоряджається згідно з Законом.
Ні.
При виїзді з України на постійне місце проживання учасник має право отримати всі накопичення як одноразову виплату. Якщо він цього не зробить, то залишиться учасником фонду і на цю суму буде продовжено нарахування інвестиційного доходу.
Так, можна. Докладніше про те, як перевести свої кошти з іншого НПФ до НПФ “Взаємодопомога” від Ліга Пенсія можете прочитати на цій сторінці.
Пенсійні кошти успадковуються вашими спадкоємцями.
Ні. Можна лише отримувати кошти і передавати (на власний розсуд) іншій особі.
Ні. Проте учасник може змінити періодичність виплат, наприклад, щомісячно, щоквартально, раз на рік.
Надійність НПФ визначаються здатністю системи недержавного пенсійного забезпечення працювати в умовах ринку та фінансових ризиків. Вона обумовлена наступними чинниками, встановленими Законом:
Активи НПФ – дозволені Законом фінансові інструменти (цінні папери, депозити, валюта, нерухомість тощо) у які КУА інвестує гроші вкладників з метою отримання інвестиційного доходу.
Диверсифікація – встановлені Законом і контрольовані державою вимоги згідно яких КУА не може інвестувати всі гроші в один інструмент. Для забезпечення надійності та збереження грошей учасників фонду, КУА інвестує всі активи між різними фінансовими інструментами та ділить їх навіть всередині інструменту.
Дотримання вимог Закону (не більше 5-10% в один інструмент) є запорукою збереження, примноження та захисту пенсійних коштів від втрат та знецінення в умовах інфляції та девальвації.
Закон забороняє НПФ гарантувати будь-яку дохідність. Однак, на відміну від інших фінансових установ, весь дохід від інвестування підлягає розподілу між учасниками фонду, пропорційно сумам, що обліковуються на їхніх пенсійних рахунках на дату такого розподілу. В довгостроковій перспективі (від 10 років) дохідність НПФ на декілька відсоткових пунктів перевищує інфляцію.
Так. Якщо ви почали отримувати пенсійні виплати або перестали робити внески, інвестиційний дохід все одно буде нараховуватись до тих пір, доки на вашому рахунку є кошти.
Держава гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових прав і законних інтересів учасників недержавного пенсійного забезпечення шляхом здійснення нагляду та контролю відповідними державними органами. Ця норма закріплена в ст.67 Закону.
Ні. Натомість є обов’язкові вимоги до диверсифікації активів та резервних фондів (власного капіталу) осіб, що надають послуги НПФ.
Головним чином – неприбутковим статусом, податковими пільгами для вкладників і учасників, розмежуванням функцій обліку та інвестування коштів, більш жорсткими вимогами до диверсифікації пенсійних активів та більш сприятливими (без втрат, штрафів і зволікань) умовами «входу-виходу» вкладників і учасників.
Вкладник фонду може на власний розсуд припинити або відновити сплату пенсійних внесків у найбільш зручному для нього часовому (хоч кожного дня або місяця або року) або кількісному вимірі без будь-яких наслідків.
У НПФ “Взаємодопомога” від Ліга Пенсія вкладники та учасники не зобов’язані робити регулярні внески у певному розмірі. Проте, експерти з фінансів рекомендують відкладати щомісяця 10% від свого заробітку, щоб забезпечити собі дійсно гідну пенсію. Максимальний розмір внеску також не обмежується.
Вкладник має право самостійно встановити розмір та періодичність сплати внесків. Вкладник фонду може на власний розсуд припинити або відновити сплату пенсійних внесків.
Санкцій не передбачено жодними договорами і законами. Кошти продовжують інвестуватися та приносити дохід учаснику фонду. Звісна річ, що суми пенсійних накопичень учасника в цьому разі будуть зростати лише на величину інвестиційного прибутку. Якщо ж вкладник відновить сплату внесків, то й накопичення для майбутньої пенсії учасника знову зростатимуть.
Вкладник, який є резидентом України і має індивідуальний податковий номер.
Так, внески, що будуть сплачені громадянином України, який працює за кордоном, будуть зараховані на його пенсійний рахунок в гривні.
Може, але краще скористатись правом на отримання всієї суми накопичень одноразово згідно ст. 61 Закону.
Отримувати довічні пенсійні виплати із солідарної системи (як і отримував з настанням пенсійного віку).
Кожен учасник має доступ до персонального кабінету в якому можна перевіряти стан свого рахунку.
Тільки учаснику.
У будь-який спосіб повідомити про це фонду.
Учасник має укласти новий конракт на отримання виплат. Для цього необхідно звернутись до фонду та отримати детальну консультацію.
Надати висновок МСЕК і звернутись за призначенням виплати.
Надати медичну довідку і звернутись за призначенням виплати.
Оформити спадщину та звернутись за призначенням виплати всієї суми накопичень такого учасника, яка обліковується на його рахунку.
Звернутись до фонду для отримання дублікату.
Ні, не поширюється (п.3 ст.19 Закону).
Налоговим агентом виступає адміністратор фонду, саме він зобов’язаний утримати з пенсійних виплат податки та сплатити їх державі.
Накопичення передаються до іншого НПФ за вибором учасника.
Ні. На НПФ не поширюється процедура про банкрутство (п.12 ст.6 Закону).
Згідно п.1 ст.66 Закону, «Пенсійні кошти, накопичені за час перебування у шлюбі одним з подружжя у пенсійному фонді, страховій організації чи на пенсійному депозитному рахунку, є спільним майном подружжя, якщо інше не передбачено шлюбним контрактом. У разі розподілу пенсійних коштів у зв’язку з розірванням шлюбу кожна із сторін визначає пенсійний фонд для передачі належної їй частини пенсійних коштів.
Згідно п.1 ст.6 Закону НПФ створюються на підставі рішення засновників та не мають на меті одержання прибутку для його подальшого розподілу між засновниками. Інтерес засновників полягає у використанні фонду в першу чергу для реалізації соціальних проектів і формування позитивного іміджу в суспільстві та, як другорядне, інвестиційних можливостей і наданих йому податкових пільг.
Згідно п.6 ст.13 Закону рішенням зборів засновників НПФ може бути встановлена винагорода членам ради фонду. Однак, виплата винагороди може здійснюватись лише за рахунок засновників та роботодавців-платників фонду, а не за рахунок пенсійних активів фонду (тобто, коштів його учасників). Тому члени ради фонду, як правило, не отримують нічого від засновників та роботодавців-платників фонду, крім почесних обов’язків.